5 szeretetnyelv: a szeretetet ugyanúgy tanuljuk, ahogy a nyelveket
„A szeretet nyelve egyetemes, ám ahányan vagyunk, annyiféle nyelvjárását beszéljük.”
Gary Chapman, amerikai család- és párterapeuta több évtizedes munkássága alapján 1992-ben alkotta meg az 5 szeretetnyelv elméletét. Arra a felismerésre jutott, hogy a szeretetet ugyanúgy tanuljuk, ahogy a nyelveket, vagy bármi egyebet az életben. Legnagyobb hatással természetesen a neveltetésünk lesz arra, hogy hogyan fejezzük ki az értéseinket, és hogyan fogadjuk be másokét.
Chapman megfigyelései szerint 5 szeretetnyelvet létezik
Az elmélet ismeretében egyszerűbben megérthető és elfogadható, hogy miért lehet az, hogy a másik nem érzi, hogy szeretve van, illetve az is, hogy mi magunk miért nem tudjuk befogadni olykor mások érzéseit. Ilyenkor könnyen lehet, hogy nem ugyanazt a szeretetnyelvet beszéljük, mint a másik. De a jó hír, hogy ha ezt felismertük, akkor tudunk vele dolgozni, tudunk a már ismert és használt szeretetnyelvünk mellé másodlagosat is választani. Vagy egyszerűen felismerni azt, hogy nem egy nyelvet beszélünk, és alkalmazkodni.
Főként párkapcsolatban, de olykor baráti kapcsolatokban is komoly gondot okozhat, ha „elbeszélünk” egymás mellett. Így, ha olyan érzésünk van, hogy nem becsül meg a másik, akkor vizsgáljuk meg az 5 szeretetnyelvet.
Van, aki szavakkal szeret
Kép: canva.com
Ha sokszor mond valami kedveset a másik, megköszöni, ha segítünk neki, dicsér megerősít, akkor valószínűleg az ő szeretetnyelve az elismerő szavak lesz. Az ajándékok helyett inkább kimondja, amit érez, mégha ezt sokszor burkoltan is teszi. Olyanokat hallhatunk tőle, hogy „Köszönöm, hogy elmosogattál.”, „Igazán jól megcsináltad…”, „Kedves, hogy eljöttél velem vásárolni.”.
Tovább olvasáshoz kattints a következő oldal gombra!