Autózás télen – mire figyeljünk?
Manapság nagyon sok hölgynek van már jogosítványa, és bizony akadnak olyan női sofőrök, akik jobban vezetnek, mint a férfiak. A tél azonban minden autósnak okozhat nehézséget, a statisztikák szerint pedig a hölgynek okoz nagyobb nehézséget a téli autózás. De hogyan könnyíthetjük meg a dolgunkat?
Nagyon sok hölgy van, akik nem szeret télen vezetni. Rosszabbak a látási viszonyok, türelmetlenebben az úton lévők, de az is gyakori, hogy nincs meg a kellő tapasztalatunk, és inkább gyalog megyünk, esetleg tömeg közlekedéssel, mert tartunk a téli útviszonyoktól. A félelem persze nem teljesen alaptalan, még a rutinos autósoknak is gondot okozhat a közlekedés. Érdemes tehát felkészülni, hogy télen is autóba akarunk ülni.
Lássuk, hogyan? Mire figyeljünk a téli közlekedés során?
Nem szégyen órákat venni | Autózás télen
A téli körülmények között történő autózás az autósok többségének nem a kedvence. Mivel hazánkban viszonylag enyhék a telek, ezért egy-egy zordabb napon, amikor hó és jég van az utakon, sokan inkább autóba se szállnak, mert nincs tapasztalatuk. Ám megesik, hogy akkor is autóba kell ülnünk, ha nem szeretnénk, mert valahova oda kell érnünk, havazás ide vagy oda. Aki nem szeretne aggódni az ilyen napok miatt, az bátran vehet még ősszel vagy a tél elején pár vezetéstechnikai órát.
Hazánkban is van már arra lehetőség, hogy gyakoroljunk a csúszós körülmények közötti autózást, természetesen szakember segítségével. Az ilyen órák segíthetnek tapasztalatot szerezni, és csökkenteni a balesetek kockázatát is. Ha van erre lehetőség, éljünk vele.
Nem csak a gumishoz érdemes elvinni az autót a tél elején, hanem az autószerelőhöz is
Amire szintén érdemes odafigyelni a téli autózás kapcsán, az maga az autó. A hölgyek közül sokan nem is tudják, hogy mit is jelent az autó téli felkészítése. Az autógumi cseréjét még elvégzik, de ennél tovább nem terjed a tudások. Természetesen az is lényeges, hogy megfelelő gumi legyen az autón, tehát télen téli. Érdemes már november időpontot kérni a gumiszervizbe, és lecseréltetni a nyári gumikat téli abroncsokra.
De nemcsak a gumist érdemes ősz végén felkeresni, hanem az autószerelőt is. Célszerű kérni egy általános ellenőrzést, hogy az autó a jó műszaki állapotban fusson neki a téli időszaknak. Érdemes megnézetni az akkumulátort, a motort, a féket és a váltót, de a folyadékszintekről sem szabad megfeledkezni. A szélvédőmosó folyadékot cseréljük ki télire, ahogyan a hűtőfolyadékból is célszerű fagyálló fajtát választani. A motorolaj mellett a váltó és a fékfolyadék szintjét is érdemes ilyenkor megnézni. Az izzók és a fényszórók is megérdemelnek egy kis odafigyelést, hiszen a láthatóság is fontos tényező.
Tanácsok a téli közlekedéshez
Amikor télen útnak indulunk autóval, nagyon fontos, hogy fokozottan figyeljünk a körülöttünk lévőkre, legyen szó autósokról, gyalogosokról, kerékpárosokról vagy rolleresekről. A csúszós utak miatt a fékút megnőhet, ezért célszerű nagyobb követési távolságot tartani. A tempomatot és az EPS-et télen, havas körülmények között kapcsoljuk, de a sávtartó funkciót sem célszerű ilyenkor használni. Ha körültekintően és óvatosan vezetünk, akkor télen is biztonságosan közlekedhetünk.