Az otthonos és egészséges lakókörnyezet 5 ismérve

Az otthonos és egészséges lakókörnyezet 5 ismérve

Mitől lesz valóban otthonos és egészséges a házunk, lakásunk, otthonunk? Milyen módszerekkel lehet környezettudatosabb és értékesebb lakókörnyezetet teremteni? Miért nélkülözhetetlen a szigetelés a lakóházak esetében? Ezeket a témákat járjuk most körbe.

egészséges lakókörnyezet

Szigetelés állami támogatással

2024 nyarán végre elindult az otthonfelújítási program, amelynek segítségével a házunkat valóban energiahatékony és komfortos otthonná varázsolhatjuk. De mit és hogyan érdemes szigetelnünk? Amennyiben önálló házban élünk, fontos, hogy energetikailag kiegyensúlyozott fűtés- és hűtésrendszerrel dolgozzunk. Ez különösen igaz akkor, ha a tetőtér is be van építve. Ebben az esetben elsődleges szempont a tetőtér hőszigetelése mellett a homlokzati és lábazati szigetelés. A tetőtér vagy a födém szigetelését ráadásul környezetbarát szigetelőanyaggal is elvégezhetjük, ilyenek az ásványgyapotok, pl. az üveggyapot vagy a kőzetgyapot. A homlokzat szigetelésénél is alkalmazhatunk kőzetgyapotot (főleg akkor, ha vályogfalat szigetelünk), ám ennek kivitelezése többe kerül, mint a hungarocell lapok felragasztása és a dryvitolás. 

A homlokzati és a tetőszigetelésen kívül az alábbi tevékenységeket tudjuk elszámolni az Otthonfelújítási program keretein belül:

  • lapostető szigetelése vízszigeteléssel
  • nyílászárók cseréje, ehhez kapcsolódva árnyékolók felszerelése
  • használati melegvíz-rendszerek korszerűsítése
  • fűtéskorszerűsítés CSAK magas hatásfokú gázkazánnal a hozzá közvetlenül kapcsolódó kéménytechnikai fejlesztések elvégzésével (önállóan nem támogatható tevékenység, csak szigeteléssel együtt)
  • kondenzációs kazán beépítése és melegvizes puffertartály létesítésre
  • szekunder fűtési kör átalakítása, hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje
  • automatikus központi (hőtermelő oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése
  • kizárólag az energetikai korszerűsítéshez kapcsolódó helyreállítások, javítások költségei.

Szellőztessünk szakszerűen

A megfelelő szigetelés mellett elengedhetetlen a rendszeres és profi szellőztetés. Nem kell valami ördöngős dologra gondolni, elég, ha észben tartjuk, hogy naponta legalább kétszer, intenzíven, lehetőség szerint kereszthuzattal szellőztessük a szobákat. Ez két szempontból is fontos: a lakásban kialakuló pára és nedvesség ezzel a módszerrel távozik a legegyszerűbb, legtermészetesebb és leghatékonyabb módon, így elkerülhetjük, hogy kicsapódjon a falfelületeken (főleg a fűtési szezonban), ezáltal megelőzzük a falnedvesedést, penészedést, másfelől pedig a levegőcsere a saját egészségünk szempontjából is lényeges.  

Legyenek megfelelő nyílászáróink!

Persze a szigetelés és a szellőztetés csak abban az esetben működik jól, ha megfelelő nyílászáróink vannak. 25 évente érdemes lecserélni az ajtókat, ablakokat, hogy hőszigetelési szempontból tökéletes legyen az épület. A nyílászárók esetében nem kell feltétlenül ragaszkodnunk a fa nyílászárókhoz (bár esztétikailag valóban azok a legszebbek), a modern műanyag ablakok, ajtók tartósabbak a fa nyílászáróknál, jobban szigetelnek és nem kell rendszeresen mázolni. A tömítést és a vasalatokat persze időről-időre minden nyílászárónál érdemes megvizsgálni, javítani, mert azzal elodázhatjuk a cserét (amennyiben nem sérült az üvegszerkezet vagy korhadt az ablakkeret). Még arra figyeljünk, hogy a nyílászárókra külső árnyékolástechnikát érdemes szerelni, ezáltal kevésbé fog felforrósodni a belső tér, télen viszont bezsuppolhatjuk a napenergiát és csökkenthetjük a fűtési költséget. 

Korszerűsítsük a fűtéstechnikát! | egészséges lakókörnyezet

A fűtéstechnika korszerűsítésével (összhangban a szigeteléssel és a nyílászárók cseréjével) is komoly lépést teszünk az egészséges lakókörnyezet felé. Az elavult módszerek (pl. konvektor, elöregedett gázkazán) elképesztő mennyiségű káros anyagot juttat a levegőbe, vagyis közvetlen környezetünkbe. Ez főleg akkor jelent problémát, ha nincs szigetelés és folyamatosan fűteni kell ahhoz, hogy értelmezhető hőmérséklet alakuljon ki a házban. 

A fűtéstechnika korszerűsítésével komfortosabb lesz az otthonunk, kevesebb pénzt kell költenünk fűtőanyagra és jóval kevesebb káros anyagot juttatunk közvetlenül a háztartásunkból a környezetbe. 

Az sem mindegy, hogy milyen energiaforrásból vesszük az energiát. Az egészséges otthon ismérve tehát, hogy óvjuk az épületben lakók és a környékbeliek egészségét egyaránt. Nem mindegy, hogy mekkora egy családi ház vagy lakás károsanyag-kibocsátása, mennyi energiát pazarolunk el azzal, hogy az “utcát fűtjük”. De hogyan tudjuk úgy megépíteni az otthonunkat, hogy energiatudatosan működjön? A házak, lakások (akár utólagos) szigetelése, a korszerű nyílászárók vagy a megújuló energiaforrásból (napenergia, hőszivattyú, biomassza, esetleg vízenergia, szélenergia) származó elektromos áram, melegvíz és fűtési technológia mind fontos összetevői egy energiatudatos, huszonegyedik századi otthonnak. 

Takarékoskodjunk az energiával, gyűjtsük az esővizet, használjuk a szürkevizet 

Ezek azok a szabályok, amelyekre már a nagyszüleink is tanítottak minket. Kapcsoljuk le a villanyt, ha kimegyünk a szobából, ne folyassuk a vizet fogmosás közben, ne álljunk órákig a forró zuhany alatt, ahogy fent is írtunk a szellőztetésről: ne hagyjuk résnyire az ablakot, helyette szellőztessünk egy nagy kereszhuzattal. Ezeket az energiatakarékos tippeket ma is érdemes szem előtt tartani, kiegészítve azzal, hogy vegyünk energiatakarékos izzókat, berendezési tárgyakat, összességében figyeljünk arra, hogy kevesebb energiát használjunk és ne csak a rezsiköltségek miatt. Nyáron árnyékoljunk napközben, este szellőztessünk. Így kevésbé fog felmelegedni az otthonunk.

Ha kertünk van, akkor bizony néha locsolni kell, különösen az egyre melegebb nyarakon. A tisztított ivóvíz viszont igen nagy kincs, gondolkodjunk alternatív megoldásokban. Az egyik ilyen lehetőség az esővíz gyűjtése és újrahasznosítása. Állítsunk fel a kertben esővíz-tárolásra alkalmas edényt (lehetőleg fedettet, hogy a szúnyoglárvák ne költözzenek bele) és locsoljunk az összegyűjtött esővízzel. A háztartásban keletkező szürkevizet sem kell feltétlenül a szennyvízzel együtt kihajítani, felhasználhatjuk vécéöblítéshez, felmosáshoz, autótakarításhoz. Külön szürkevíz-rendszert kialakítani költséges dolog, ám az igazán elkötelezett, környezettudatos felhasználók még ezt is megvalósíthatják. 

 

További cikkek:

Biztonságos otthon kialakítása – hogyan válasszak klímát a gyerekszobába?

Kényelmes brunch receptek barátnőkkel való töltekezéshez

HOGYAN VÁSÁROLJUNK AJÁNDÉKBA GYEREKJÁTÉKOT 2-6 ÉVES KOR KÖZÖTT?

MIKOR ÉRDEMES ABLAKOT CSERÉLTETNI?

A NŐI SPORTSZANDÁL IS ELŐLÉPHET A NŐIESSÉG SZIMBÓLUMÁVÁ

A hét témái

2022 tavaszi sminktrendek

2022 tavaszi sminktrendek 2020 óta sokkal inkább a természetesség volt jellemző a sminktrendekre, mint a harsány színek és kontúrok. A koronavírus-járvány miatt sokáig alig jártunk el otthonról, sokan maradtak otthon homeoffice-ban és csak az online meetingek miatt...

Szerelem vagy barátság? Hol a határ férfi és nő között?

Szerelem vagy barátság? Hol a határ férfi és nő között? Férfi és nő között nem létezhet igaz barátság, az egyik mindig többet akar, mint ami egy barátságba belefér. Vajon ez tényleg így van? Vagy van rá némi esély, hogy két ellenkező nemű ember között őszinte baráti...

Stílusos megjelenés ballagásra

Stílusos megjelenés ballagásra Lassan elérkezik a ballagások időszaka, és akár ballagóként, akár vendégként oda kell figyelni a megjelenésre. A ballagás minden ember életében egy meghatározó esemény, tehát illendő a megfelelő öltözékkel is megtisztelni, ezért nagyon...

Pajzsmirigy alulműködés: menj orvoshoz, ha ezt tapasztalod!

A pajzsmirigy alulműködés nem csak hízással hívhatja fel magára a figyelmet. Milyen tünetekkel érdemes orvoshoz fordulni?