A cékla jótékony hatása – Bíborvörös csoda
Sokan nem tudják, de a cékla az egyik legkiválóbb vitaminforrás az év hűvösebb időszakában. A cékla nem csak a rák megelőzésében segíthet, hanem a magas vérnyomásra, illetve az állóképességre is kedvezően hat. Cikkünkből megismerheted részletesebben jótékony tulajdonságait!
Cékla jótékony hatása már az ókorban is
Már az ókori népek is termesztették, már ők is felismerték ugyanis jótékony hatásait és számtalan betegséget próbáltak meg gyógyítani a segítségével. A cékla A-, B- és C- vitaminban gazdag, emellett olyan számunkra hasznos ásványi anyagokat tartalmaz, mint a kálium, a kalcium, a foszfor, a vas, a nátrium és a kén. Tisztítja a májat, és fogyasztásával javíthatjuk az állóképességünket is. Vérképző hatásának és a benne található vasnak köszönhetően a vérszegénység leküzdésében is segít. Folsavban gazdag, ezért a kismamák számára is ajánlott a fogyasztása, hiszen a magzat egészséges fejlődésében is fontos szerepet játszik.
Cékla savanyúségként
Kevesen tudják, de a cékla nem csak savanyúságként fogyasztható, ugyanis a levelei is ehetőek, így saláták egyik kiváló összetevője lehet. Ha viszont maradunk a gyökerének fogyasztásánál, készíthetünk céklalevet is. ezzel az egészséges itallal ugyanis csökkenthetjük a vérnyomásunkat és hatékonyan vehetjük fel a küzdelmet a megfázásos betegségek ellen. Kiválóan méregteleníti a szervezetünket, jót tesz a májunknak, a menstruációs zavarokat és a gyomorproblémákat is elhárítja. Tisztítókúrához vásárolhatunk bioüzletekben céklalevet, de akár saját magunk is elkészíthetjük, a meghámozott gyökérből gyümölcscentrifugával kipréseljük a levet, amelyet felhígítva vízzel egyből fogyaszthatunk, de ízesíthetjük is sárgarépa vagy uborka levével.
Brit kutatók 2010-ben vizsgálták a zöldség hatásait, az eredmény pedig mindenkit meglepett. Egy deciliter céklalé ugyanis drámai módon csökkentette a vérnyomást, ráadásul minél magasabb volt az illető vérnyomása, annál látványosabb volt az eredmény.
A 2012-es londoni paralimpián induló David Weir például nagyon is tisztában volt ezekkel az információkkal, ő sem hiába fogyasztott rendszeresen céklalevet. Mi miért ne tennénk?
A cékla jótékony hatása – TOP5
Levélben van a legtöbb vitamin
A cékla kiváló kálium-, kalcium-, vas-, szilícium- és magnéziumforrás, de tartalmaz rezet, cinket, mangánt, ként, jódot, kobaltot, krómot, nikkelt, B1-, B2-, B6- és C-vitamint, folsavat, niacint és biotint is. Ezen kívül tartalmaz folsavat is, ami jól hat a hormonokra. A rengeteg kálium jót tesz a testnek, főként az izomzatnak, és akkor fejti ki legjobban a vitaminban bővelkedő szerepét, ha a levét fogyasztod. Éppen ezért a cékla népszerű smoothie-k gyakori alapanyaga. Érdemes kipróbálnod, akár magában, akár más zöldséggel – uborkával, avokádóval – kombinálva. A rubinvörös zöldség rendkívül erős vérképző hatású, a benne lévő nyomelemeket a test jobban tudja hasznosítani, valamint a vörösvérsejtek regenerálódását és képződését egyaránt serkenti.
Rákellenes csodanövény
Kiváló antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik. Különösen a májra – a test legfontosabb méregtelenítő szervére – van jó hatással. A májban a méreganyagok lebontása során szabadgyökök képződnek, melyeket a cékla antioxidánshatóanyagai semlegesítenek. A méregtelenítés pedig az ideális testsúlyod elérésében is segít.
Fejlődési rendellenességek ellen is hatásos
Az ősi rómaiak a céklalevet láz és székrekedés kezelésére fogyasztották, valamint afrozidiákumnak is tulajdonították, melyet azóta tudományos úton bizonyítottak. Sőt, azóta arra is fény derült, hogy a zöldségben található folsavnak köszönhetően a terhesség korai szakaszában számos fejlődési rendellenesség – például a nyitott gerinc – kialakulása is megelőzhető a céklával, ezért a kismamák számára különösen ajánlott a fogyasztása. Ráadásul segíti a sebgyógyulást, és az izomszövet épülését is.
Az állóképességet javítja
Ha rendszeresen sportolsz, ne feledkezz meg a céklaléről, mely állóképesség-fejlesztő tulajdonságokkal is rendelkezik. Mindez a zöldség szokásosnál magasabb nitráttartalmának köszönhető, hiszen már mindössze egy grammnyi adagban is nagyjából 20-szor több található ezen anyagból, mint bármelyik más zöldségben. Ez az összetétel elősegítheti a véráramlást és az alacsony vérnyomást is.
Demencia ellen
Nem is gondolnád, de a cékla a demenciát – köznapi nevén az elbutulást – is gyógyíthatja. A benne található nitrogén-monoxid ugyanis javítja a vér áramlását, ezáltal pedig segíti az agy működését. Hatásos lehet az Alzheimer-kór ellen is. Száz gramm cékla már fedezi a napi ajánlott rostfogyasztás 10 százalékát is.
További cikkek: