Hogyan vásároljunk ajándékba gyerekjátékot 2-6 éves kor között?

Hogyan vásároljunk ajándékba gyerekjátékot 2-6 éves kor között?

A gyerekjátékok kiválasztása mindig izgalmas és örömteli feladat, ugyanakkor kihívást is jelenthet, ha nekünk nincs gyermekünk vagy éppen ha van, de már rég felnőtt, és fogalmunk sincs, hogy manapság mivel játszanak a kicsik. A 2 és 6 év körüli korosztály különösen érzékeny, hiszen ebben az időszakban gyors ütemben fejlődnek a gyerekek képességei, tágul az érdeklődési körük és a személyiségük is elkezd kialakulni.

"Kisgyermek lány fehér csipkés ruhában ül a padlón, és egy piros szalaggal átkötött fehér ajándékdobozt nézeget. A háttérben egy másik ajándék és egy játék plüssállat látható. A szoba világos, nagy ablakokkal.

Ebben a cikkben áttekintjük, mire érdemes figyelni, milyen szempontokat kell latba vetni, amikor ilyen korú gyermeknek keresünk ajándékot.

Az első: a biztonság

Természetesen a biztonság áll mindenek előtt, ez a legfontosabb szempont. A játékoknak meg kell felelniük a biztonsági előírásoknak, és nem tartalmazhatnak apró alkatrészeket, amelyek fulladásveszélyt jelentenek a kisebb gyerekek számára. Mindig ellenőrizzük, hogy a játék rendelkezik-e a megfelelő minősítésekkel és tanúsítványokkal – ilyen például a CE-jelölés az Európai Unióban! Emellett érdemes mindig megnézni a játékok csomagolását is, hiszen ezen jelölni szokták, hogy milyen korú gyermeknek ajánlott, ez is a biztonság zálogát jelenti.

Fejlesztési szempontok

A játékok kiválasztásánál figyelembe kell venni a gyermekek fejlődési szakaszait is, hiszen minden korosztály más-más készségeket és képességeket fejleszt. Lássuk, melyik korosztályban milyen típusú fejlesztő játékok lehetnek a legmegfelelőbbek!

2-3 éves kor

Ebben a korban a gyerekek finommotoros képességeinek, valamint érzékelési és mozgáskoordinációjuk fejlesztése a legfontosabb. A következő típusú játékok lehetnek ideálisak:

  • Építőkockák: de kifejezetten a könnyű, nagy és színes típusok, amelyek egyszerűen kezelhetők és biztonságosak.
  • Formabedobók: ezeket mind jól ismerjük. Olyan játékok, amelyek különböző formák beillesztését igénylik a megfelelő nyílásokba.
  • Kirakósok: itt természetesen az egyszerű, nagyobb darabokból álló puzzle-re gondolunk, ami fejleszti a problémamegoldó-képességet, valamint a kéz-, és szemkoordinációt.

3-4 éves kor

A gyerekek ebben az időszakban egyre inkább keresik önmagukat, így élvezik, ha különböző szerepeket próbálhatnak ki. Emellett a kreatív elfoglaltságok is fontosak ebben a korban. Nézzük, milyen fejlesztő játékok illeszkednek ehhez:

  • Szerepjátékokhoz kapcsolódó játékok: a konyhakészletek, orvosi készletek, babák és figurák, amelyek lehetővé teszik a gyerekek számára, hogy különböző szerepeket játsszanak el.
  • Kreatív készletek: gyurma, festőkészletek, színezők, amelyek elősegítik a kreativitás és a művészi képességek fejlődését.
  • Interaktív játékok: olyan játékszerek, amelyek hangot adnak ki vagy világítanak, és amelyekkel a gyerekek különböző tevékenységeket végezhetnek.

4-5 éves kor

Ebben az időszakban a gyerekek egyre inkább érdeklődnek a bonyolultabb játékok iránt, amelyek fejlesztik az önállóságot és a szociális készségeket.

  • Társasjátékok: egyszerű szabályokkal rendelkező társasjátékok, amelyek segítik a gyerekeket a szabálykövetés, a stratégiai gondolkodás és a türelem gyakorlásában.
  • Fejlesztő játékok: amelyek logikai gondolkodást, memóriát és koncentrációt igényelnek, mint például egyszerű kártyajátékok vagy memóriajátékok.
  • Sporteszközök: labdák, ugrókötél, és más mozgást fejlesztő eszközök, amelyek segítik a testi fejlődést és a koordinációt.

5-6 éves kor

A gyerekek ilyenkor már képesek bonyolultabb játékokat is élvezni, amelyek komolyabb kihívást jelentenek.

  • Építőjátékok: a komplexebb építőjátékok, mint például LEGO, amelyek segítik a finommotoros képességek és a térbeli gondolkodás fejlesztését.
  • Tudományos készletek: egyszerű kísérletezős készletek, amelyek bevezetik a gyerekeket a tudomány világába.
  • Szerepjátékok: még mindig fontosak, de bonyolultabb történetek és szerepek köré épülhetnek, ehhez ideálisak például a bábok vagy jelmezek.

Érdeklődési kör és egyéni preferenciák

Mielőtt játékot választunk, érdemes tájékozódni a gyermek érdeklődési köréről és preferenciáiról. Beszélhetünk a szülőkkel, hogy megtudjuk, mi az, ami a gyerek számára különösen izgalmas. Egyes gyerekek például imádják az autókat és vonatokat, míg mások a dinoszauruszokért vagy a hercegnőkért rajonganak.

Minőség és tartósság

A minőség és a tartósság szintén fontos szempontok. A jó minőségű játékok hosszabb ideig bírják a gyerekek által diktált intenzív tempót, ugyanakkor biztonságosabbak is. Érdemes olyan márkákat választani, amelyek már régóta a piacon vannak és híresen megbízhatóak.

Oktató érték

A játékok nemcsak szórakozásra, hanem az első tanulásélmény megszerzésére is kiválóak. Az oktatójátékok segíthetnek a gyerekeknek új készségek elsajátításában, például ami az alapvető matematikai és nyelvi készségeket, vagy akár a tudományos alapelveket illeti.

Fenntarthatóság

Napjainkban egyre fontosabb a környezettudatosság – és ez olyasvalami, amiért a minket követő generáció különösen hálás lesz. Keressünk olyan játékokat, amelyek környezetbarát anyagokból készülnek, és amelyek előállítása során figyelembe vették a fenntarthatósági szempontokat! Különösen jó ötlet helyi gyártók termékeit vásárolni, hiszen ezzel a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyjuk a Földön az ajándékozással.

Bármilyen meglepetés mellett döntünk is, a fenti szempontokat minden esetben érdemes szem előtt tartani, különösen a biztonságra vonatkozót. Eközben pedig ne feledjük: egy jól megválasztott játék nemcsak örömet okoz a gyermeknek, hanem hozzájárul a fejlődéséhez is, és emlékezetes élményekkel örvendeztetheti meg a kicsiket.

 

 

 

További cikkek:

CSAK TE ÉS A WOODWICK GYERTYÁD

7 TIPP A SZÁRAZ BŐR ELLEN

MIT ÁRUL EL RÓLAD AZ OTTHONOD BERENDEZÉSE? MUTATJUK

3 SZUPER REGGELI, AMI SEGÍT, HOGY JÓL INDULJON A NAP

TE SEM TUDSZ ALUDNI? 9 TIPP, HOGY A NYÁRI MELEGBEN IS JÓL ALUDJ

A hét témái

Amikor egy gesztus többet mond ezer „szeretleknél” [19 kép]

Amikor egy gesztus többet mond ezer „szeretleknél” [19 kép] Nem lehet elégszer mondani, hogy „szeretlek”, de nem elég, ha mindig csak mondogatjuk és nincsenek mögötte tettek. Vannak olyan helyzetek, amikor sokkal többet mond el egy gesztus, egy ajándék vagy egy kedves...

Véget ér az Éjjel-Nappal Budapest

Véget ér az Éjjel-Nappal Budapest 2013. február 11-én indult útjának, és közel tízéves lesz amikor a tervezettek szerint idén novemberben véget ér az Éjjel-Nappal Budapest. Ez idő alatt szinte senkit nem kerülhetett el a fikciós realityt, még az is ismeri a...

Milyen az igazán jó babaágynemű?

Amikor egy kicsi élet növekszik édesanyja szíve alatt, bizony nem kérdés, hogy miután a világra jött és elfoglalja a kis birodalmát, szülei mindenből a legjobbat szeretnék neki. E téren igen lényeges kérdés például az, hogy milyen babaágynemű kerül a kiságyba. Hiszen a most megvásárolt szett bizony sokáig biztosítja majd a puha és meleg fészket a kisbaba számára. Nem mindegy azonban, milyen anyagot és méretet választ. Összegyűjtöttük ez ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Különleges karácsonyi ajándékok

Különleges karácsonyi ajándékok! – Ha te is unod már a szokásos ajándék ötleteket – a könyvet, parfümöt, vagy kesztyű-sál együttest – akkor itt a helyed!