Hová fordulhatunk, ha természetes úton nem jön össze a baba?
Ha már hosszú ideje sikertelenül próbálkozunk a gyerekvállalással, első lépésként érdemes orvosi vizsgálatok segítségével kideríteni a probléma okát. Mit tegyünk konkrétan, és milyen lehetőségek állnak előttünk, ha babát szeretnénk? Alábbi cikkünkben mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
Mi állhat a meddőség hátterében?
Női meddőség esetén hormonháztartással kapcsolatos problémák, illetve szervi okok is megakadályozhatják a teherbeesést. Előfordulhat, hogy a petefészekben észlelhető eltérés, például a petevezeték elzáródása formájában. Azonban a korai menopauza is felelős lehet. A rendszeres dohányzás és a túlzott koffeinfogyasztás szintén növelheti a korábban említett betegségek kialakulásának esélyét.
A férfimeddőség okai között hormonális gondok és ritkább esetben genetikai problémák, továbbá pszichés tényezők is szerepelhetnek. Akár a mellékherék gyulladása vagy elváltozása is meddőséget eredményezhet, de az agyalapi mirigy helytelen működése sem zárható ki a lehetséges okok listájáról.
Célszerű minél hamarabb orvoshoz fordulni!
Ha már hosszú hónapok vagy évek óta nem jött össze a várandósság, akkor a legelső lépést az orvos felkeresése jelenti. Ekkor számos különböző vizsgálaton szükséges részt venni, hogy az orvosok megállapítsák, konkrétan mi akadályozza a terhességet.
Nők számára az egyik legfontosabb vizsgálat a kismedence ultrahang, azonban a petevezeték ellenőrzése és a méhnyak nyákjából történő mintavétel is gyakori vizsgálatnak számít. Férfiaknál a spermák pH-értékét és alakját, illetve mozgását és a minőségét is ellenőrzik.
Számos egészségügyi gond akár gyógyszerrel is kezelhető, ezért még a hosszú ideje tartó eredménytelen próbálkozások után sem szabad feladni a reményt. Célszerű a lehető legrövidebb időn belül részt venni a vizsgálatokon, majd a kapott információk alapján továbbhaladni.
Mi az a lombikbébi program?
A lombik program azon pároknak nyújthat segítséget, akik természetes úton még nem jártak sikerrel, illetve ha a kezelési eljárások sem váltak be. A program során embriót juttatnak a méhbe, a beavatkozás pedig fájdalommentes. Természetesen az embrió beültetése előtt alapos vizsgálatokra számíthatnak a párok, hiszen ahogy korábban említettük, először is a meddőség okát kell kideríteni.
Érdemes megjegyezni, hogy a fogantatás sikeressége elsősorban a 35 év alattiak számára valószínű. Azonban ez nem jelenti azt, hogy 40 évesen ne sikerülhetne, viszont a kor előrehaladtával egyre kevesebb az esély. A korábbi vetélések is csökkentik a valószínűséget, továbbá az akut betegségek is gondot okozhatnak.
Hogyan készüljünk fel?
Az alábbi tanácsokat mindenképp ajánlott megfogadni, hiszen így kedvezőbb feltételeket teremthetünk a lombik programhoz.
- Mozogjunk rendszeresen. Hetente 2-3 alkalommal sétáljunk egy nagyot, vagy válasszunk egy számunkra ideális mozgásformát. A legfontosabb, hogy a sportolás ne járjon túlzott terheléssel, hiszen a túledzés szintén a meddőség lehetséges okai között szerepel. Egy kis mozgással pedig lelkileg is nagyszerűen feltöltődhetünk, ami szintén fontos szempont a sikeres várandósságot tekintve.
- Táplálkozzunk egészségesen. Fogyasszunk fehérjedús ételeket és elegendő folyadékot minden nap. Kerüljük a magas koffeintartalmú italokat, ugyanis a koffein fékezheti a petevezetékekben található izmok összehúzódását. Ne vigyük túlzásba a cukros ételek és italok fogyasztását sem, hiszen számos komoly egészségügyi problémát előidézhetnek.
- Fogyasszunk kellő C-, E- és B-vitamint. Ezek a vitaminok elősegítik az embrió megtapadását, ezért az étrendünk összeállítása során fordítsunk fokozott figyelmet rájuk. Ha biztosra szeretnénk menni, akkor gondoskodjunk étrend-kiegészítők segítségével a bevitelükről. Akár kifejezetten terhesvitaminok mellett is dönthetünk, hiszen az előbb felsorolt vitaminok szinte mindegyikükben megtalálhatók.
- Törekedjünk az ideális testsúlyunk megőrzésére. A zsírszövetek fontos szerepet játszanak az ösztrogéntermelésben, a súlytöbblet pedig hormonzavarhoz vezethet. Éppen ezért tanácsos a saját megfelelő testtömeg indexünket szem előtt tartani, és ha szükséges, ledolgozni a plusz kilókat.
- Hagyjunk fel a káros szenvedélyeinkkel. A dohányzás és az alkoholfogyasztás jelentősen csökkentheti a lombikbébi program sikerességének esélyét, emellett pedig milliónyi betegség kialakulását előidézheti. A legjobb döntés tehát, ha mindkét tevékenységnek azonnal búcsút intünk.
Ha nem jön össze természetes úton a baba, akkor először is forduljunk orvoshoz. Így könnyedén kideríthetjük, hogy pontosan mi is áll a meddőség hátterében. Amennyiben a javasolt kezelések sem járnak eredménnyel, akkor a lombikbébi program jelentheti a következő lépést. Kérjük ki bátran az orvosok és szakemberek véleményét, és tegyük meg az első lépést a várandósság felé!