Mi az idegbecsípődés? – Felismerés és kezelési javaslatok!
Sokszor hallhatjuk panaszként fiatal és idős családtagjainktól/barátainktól egyaránt, hogy idegszáll becsípődéssel küszködnek, amely a nyak, a karok és a kezek irányába is kisugározhat. De mit is jelent pontosan? Hogyan alakul ki és ami ennél is lényegesebb: hogyan kell kezelni?
A fájdalom felismerése az első lépés!
Idegbecsípődés akkor fordulhat elő, ha a környező szövetek, például csontok, porcok, izmok vagy inak túl nagy nyomást gyakorolnak az idegre. Ez a nyomás lehet az ismétlődő mozgások eredménye, vagy a test egy bizonyos pozícióban tartása. Ha ez a nyomás hosszabb ideig fennáll, az ideg körüli védőgát lebomolhat, ami duzzanatot okoz. A hegesedés megzavarhatja az ideg működését, és tüneteket vált ki a sérülés helyén vagy más, távolabbi helyeken.
Ha egy ideg becsípődik, az nem tud tovább megfelelően ingerületeket szállítani, hibás információkat továbbít az agynak, melynek eredményeként a fájdalom mellett idegi eredetű panaszok is felléphetnek.
A legtöbb ember pihenés és kezelés után napokon vagy heteken belül felépül a becsípett idegből. Súlyosabb esetekben műtétre lehet szükség az idegkompresszió okozta fájdalom enyhítésére, de erre nem kerül sor, ha időben felismered és kezelteted a tüneteket.
Ezek lehetnek az idegbecsípődés legfőbb okai:
Kialakulhat egy hirtelen rossz mozdulattól, vagy hosszabb, tartós terhelés következtében is. De bizony számos tényező okozhat nyomást a szövetekben az idegekre, ilyen például a reumás ízületi gyulladás vagy az ismétlődő mozgások miatti stressz. Ha pedig nem kezelik megfelelően, a nyomás folytatódhat, csakúgy, mint a tartós fájdalom, ami maradandó idegkárosodáshoz is vezet.
További kockázati tényezők, amelyek növelik az ideg becsípődésének kockázatát:
- elhízás;
- terhesség;
- rheumatoid arthritis (ízületi gyulladás);
- rossz testhelyzet;
- pajzsmirigy betegség;
- cukorbetegség;
- genetikai öröklődés;
Milyen kezelési lehetőségek vannak?
A becsípődött ideg első kezelési módja a pihenés, hogy az érintett terület helyreálljon. Az idegkompresszió helyétől függően más kezelési módszerek lehetnek:
Az érintett terület immobilizálása – amikor azt tanácsolják, hogy viseljen övet vagy kötést a beteg, az érintett terület rögzítéséhez.
Fizikoterápia – egy edzésprogram, amelyet az érintett területen lévő izmok erősítésére és az idegre nehezedő nyomás enyhítésére terveztek.
Gyógyszerek – a nem szteroid gyulladáscsökkentők segíthetnek enyhíteni a fájdalmat és csökkenteni a gyulladást az ideg körül.
Manuálterápiás eljárás a gyógyulás vezető felé úton!
A manuálterápia módszere egyre inkább elterjedt, amely fájdalom- és gyógyszermentes mivoltának is köszönhető. Egy olyan speciális eljárás, ami a mozgásszervi fájdalmak, az akut és krónikus elváltozások, valamint azok következményeinek természetes úton való kezelésével foglalkozik. A kezelés során a manuálterapeuta feloldja a merev, mozgásában beszűkült izmokat, csökkentve a fájdalmat. Mindez csakis akkor lehet biztonságos és sikeres, ha egy szakképzett gyógytornász végzi el, aki professzionalizmussal kezeli a fájdalom kiváltó okát.
Figyelem! A terápiát minden esetben előzetes kivizsgálás előzi meg, amely fontos a kezelés ellenjavallatainak kizárására, valamint a helyes kezelési mód kiválasztásában a gyógyulás felé vezető úton!
További cikkek: