Mikor indokolt a Hycosy petevezeték átjárhatósági vizsgálat?
A Hycosy vizsgálat célja, hogy ellenőrizhető legyen a petevezetékek átjárhatósága. Elzáródásuk ugyanis gyakran idéz elő meddőséget a fiatal és egészséges nőknél, így jellemzően az elsők között végzik el, ha gyermekvállalási nehézségek merültek fel.
A meddőségi kivizsgálás egyik központi elemeként a ciklus 6. és 13. napján javasolt elvégezni. Nagy előnye, hogy nem jár sugárterheléssel és fájdalommal, így a páciensek átfogó képet kaphatnak a petevezető állapotáról.
Sok esetben ez a vizsgálat, illetve a vezeték ismételt megnyitása elegendő lehet ahhoz, hogy a meddőségi problémákra megoldás szülessen, rengetegen azonban még mindig nem tudják, hogy létezik ez a gyors és hatékony lehetőség.
Hogy mikor indokolt a Hycosy petevezeték átjárhatósági vizsgálat, miként zajlik és hogyan kell felkészülni rá? A Haller Medical magánrendelő nőgyógyászati osztálya volt a segítségünkre a kérdések megválaszolásában.
Ha meddőségtől szenved és szeretné elindítani a szükséges vizsgálatokat, kattintson a következő linkre: nőgyógyászat Budapest.
Mi az a petevezeték?
A petevezeték nem más, mint a petefészek és a méhüreg között elhelyezkedő csőszerű képződmény, amely a petesejt mozgását biztosítja. Amennyiben ez a vezeték nem átjárható, a petesejt mozgása akadályozottá válik, azaz nem tud létrejönni a megtermékenyítés.
Mitől tud elzáródni a petevezeték?
Adja magát a kérdés a fentiek után, hogy milyen okok vezethetnek a petevezeték elzáródásához? A szakértők szerint többféle tényező meghúzódhat a háttérben, de a leggyakoribbak a következők:
- a kismedencét érintő gyulladások (különösen krónikus megjelenés esetén);
- egy korábbi, akár kezelt, akár kezeletlen intim fertőzés;
- a petevezetőnél kialakult ciszta;
- endometriózis;
- méhen belül alkalmazott fogamzásgátló;
- korábbi nehéz szülés.
Mi az a Hycosy vizsgálat?
A petevezetékek átjárhatósága többféle módszerrel történhet, így laparoszkóppal vagy röntgennel, azonban mindegyik közül az ultrahangos Hycosy vizsgálat a leghatékonyabb alternatíva.
Részeként a nőgyógyász speciális kontrasztanyagot juttat a petevezetőkhöz, majd ultrahanggal pontosan ellenőrizni tudja azok átjárhatóságát.
Nagyon gyors és hatékony módszer, ami sokkal kevesebb kellemetlenséggel jár, mint a többi petevezeték átjárhatósági vizsgálat.
Mikor javasolt a Hycosy petevezeték átjárhatósági vizsgálat?
A Hycosy vizsgálat elvégzése a következő esetekben javasolt:
- a rendszeres, védekezés nélküli szexuális együttlétek ellenére egy év után is elmarad a gyermekáldás;
- ha feltételezhetően a pár nő tagjának szervezetében kell keresni a meddőség okát;
- amennyiben elhatároztuk magunkat a meddőségi kezelések mellett, azonban korábban még nem került sor Hycosy vizsgálatra;
- a nőgyógyászati ultrahang vizsgálat során a szakorvos olyan elváltozásokra lett figyelmes, amelyek a petevezeték elzáródására engednek következtetni.
Hogyan zajlik a Hycosy petevezeték átjárhatósági vizsgálat?
A Hycosy vizsgálat elvégzése minden esetben nőgyógyászaton történik. A legoptimálisabb időpontja a menstruáció első napját követő 7. és 10. nap között van.
A beavatkozás első lépése – ha a páciens átesett a rutin nőgyógyászati ellenőrzésen és az anamnézis felvételén –, hogy a hüvelyen keresztül a szakorvos kontrasztanyagot juttat egy katéter segítségével a méh üregébe.
Közben ultrahang segítségével a nőgyógyász folyamatosan ellenőrzi a petevezeték állapotát azáltal, hogy a kontrasztanyag megfelelően át tud-e hatolni a járaton vagy sem.
Amennyiben a kontrasztanyag – jellemzően sóoldat – folyamatos nyomás ellenére 1-3 perc után sem képes a méh üregéből a hashártya területére ürülni, akkor mindkét petevezeték teljes elzáródásáról beszélhetünk, ami súlyos meddőségi kérdéseket vet fel.
Maga a tényleges vizsgálat általában nem tart tovább 5-10 percnél, és nemcsak a petevezeték átjárhatóságát lehet feltárni vele, hanem a méhüreg állapotát is, miközben kimutathatók olyan eltérések – például összenövések –, amelyek a hagyományos ultrahanggal nem láthatók.
Hogyan kell felkészülni a Hycosy vizsgálatra?
A Hycosy vizsgálat nagy általánosságban nem igényel speciális felkészülést, hiszen egy invazív orvosi beavatkozás, ami ambuláns keretek között elvégezhető, nem igényel kórházi bennfekvést vagy megfigyelést.
Az alapvető higiénia mellett a páciensek annyit tehetnek a gördülékeny kivizsgálás érdekében, hogy előtt néhány órával elkerülik a nehezebb, puffasztó hatású ételek fogyasztását.
A Hycosy petevezeték átjárhatósági vizsgálat legfontosabb előnyei
A Hycosy vizsgálatnak a legfőbb előnye nem más, minthogy nagyon gyorsan, ambulánsan elvégezhető, és nagyon minimális fájdalommal, a legtöbb páciens szerint inkább csak kisebb kellemetlenségekkel jár.
Szintén a pozitív tulajdonságai közé sorolható, hogy az ultrahang technológia miatt egyáltalán nem jár sugárterheléssel, ezen felül pedig azonnal diagnosztikus értékű eredményt nyújt, hiszen rögtön megmutatja, hogy a petevezeték elzáródása okozta-e a meddőségi problémákat.
Kiemelendő továbbá, hogy a Hycosy vizsgálatnak alig vannak ellenjavallatai, egyedül aktív kismedencei gyulladások vagy fertőzések esetén nem lehet elvégezni, de minden egészséges páciensnél járóbeteg ellátásban kivitelezhető.
Okozhat-e szövődményeket a Hycosy vizsgálat?
Egyáltalán nem jellemző, hogy ez a típusú petevezeték átjárhatósági vizsgálat szövődményeket okoz, azonban kisebb kellemetlenségek előfordulhatnak a beavatkozást követően.
Ilyen általános panasz például a kisebb alhasi fájdalom, a hányinger vagy a hashártya irritációja, amelyek hangsúlyozandó, hogy csak nagyon ritkán fordulnak elő, és többnyire rövid ideig tartanak.
Mire kell figyelnünk a Hycosy vizsgálat után?
A Hycosy vizsgálatot követően nincs szükség kimagaslóan nagy odafigyelésre, a páciens akár rögtön a beavatkozás után visszamehet dolgozni vagy folytathatja a hétköznapi rutinját.
Amire érdemes odafigyelni, hogy a vizsgálat után 4-5 napig tilos az ülőfürdőzés, valamint a szexuális aktus gyakorlása, ezeket leszámítva azonban a páciens visszatérhet megszokott életéhez.