Mikor milyen kézkrémet válassz?
Ahogy beköszönt a hideg, szeles időjárás, bőrünk, különösen a kezünk és az arcunk, fokozott figyelmet igényel. A szél, de akár a fűtött lakás száraz levegője és a kézfertőtlenítés is mind hozzájárul ahhoz, hogy a bőrünk kiszáradjon. Azon túl, hogy a száraz kéz kellemetlen érzés és esztétikailag sem előnyös, mikrorepedések vagy súlyosabb esetben fájdalmas, beszakadó hámláshoz is vezethet, ha nem ápoljuk megfelelően.
Az őszi-téli időszakra ezért különösen fontos, hogy olyan kézkrémet válasszunk, amely védi és újból puhává varázsolja kezeinket. Az illatmentes verzióktól, a legkülönfélébb hatóanyagokkal dúsított krémeken át egészen a természetes alapanyagokat tartalmazó gyógynövényes krémekig óriási a választék. Nézzük most meg, hogy mikor milyen kézkrémet válasszunk, hogy bőrünk bársonyosan puha maradjon a megterhelőbb időszakokban is!
Száraz, repedezett vagy ekcémás a kezed?
Ezt kend rá!
Ahogy az arcbőrünk esetében is a problémára fókuszálva választunk krémet, nincs ez másképp a kezünk esetében sem.
Enyhén igénybevett kezek esetén – kicsit száraz, picit húzódik vagy viszket – érdemes könnyed krémeket választani, amelyek gyorsan felszívódik és nem hagy zsíros, ragacsos érzetet. A géles, hialuronsavas vagy vizes bázisú kézkrémek tökéletesen kezelik az enyhén száraz kezeket.
Száraz, érdes bőrre viszont már gazdagabb, akár mélyhidratáló kézkrémre is szükség lehet, amely hosszan tartó védelmet biztosít és segít visszaállítani a bőr nedvességtartalmát, akár extrém időjárási körülmények között is, mint a szeles-esős idő vagy akár síelés közben. Az ilyen krémek gyakran tartalmaznak olyan összetevőket, mint az urea vagy a glicerin, melyek intenzív ápolást nyújtanak. Az olajokkal (napraforgó olaj, avokádó vagy makadámdió olaj) dúsított krémek extra védelmet nyújtanak a kéznek és a körmöknek is.
Repedezett vagy ekcémás bőrre különösen fontos, hogy gyulladáscsökkentő, gyógyhatású krémeket használjunk, amelyek helyreállítják a bőr védőrétegét és elősegítik a regenerálódást. A panthenol, lanolin és sheavaj tartalmú krémek enyhítik a viszketést, nyugtatják az irritációt és segítik nem csak a mikrorepedések, hanem ekcémások esetében, a súlyosabb bőr repedezettség gyógyulását is.
Ne csak bőrproblémára, évszakhoz is válasszunk megfelelő kézkrémet!
Nyáron különösen praktikusak lehetnek a géles, könnyed állagú krémek. Gyorsan beszívódnak a bőrbe, nincs ragacsos érzetünk és a nagy melegben sem érezzük úgy krémezés után, mintha izzadna a tenyerünk.
Télen azonban egészen más a helyzet. Még akkor is, ha nincsenek nagy fagyok, fontos, hogy táplálóbb krémre váltsunk, mint a nyári időszakban. A hideg miatt ráadásul kevesebb folyadékot fogyasztunk, így bőrünk is hamarabb válik dehidratálttá. Az olajokat tartalmazó kézkrémek nem csak bőrünket, hanem a körömágyat is megfelelően hidratálják.
Milyen kézkrémet válasszunk?
A kézkrémekkel szemben általában három elvárást támasztunk: ápolja a bőrt, ne ragadjon és ne legyen kellemetlen illata. Nézzük, miből érdemes válogatni!
Természetes alapanyagú, gyógynövényes kézkrémek
A gyógynövények erejét használó kézkrémek nemcsak hidratálnak, hanem nyugtató és gyógyító hatással is vannak a bőrre, mondhatni minden egy tubusban.
Természetes összetevők, amelyek a kézápolásban is kiválóan teljesítenek:
- Napraforgó olaj: gazdag E-vitaminban és esszenciális zsírsavakban, így kiváló hidratáló és regeneráló hatású bőrápoló összetevő, amely segít megőrizni a bőr rugalmasságát és puhaságát.
- Körömvirág: sebgyógyító és regeneráló tulajdonságokkal rendelkezik, különösen hasznos a kisebb repedések és irritációk kezelésében.
- Ananász: bromelain tartalma nem csak a fogyókúrázóknak segít. Gyulladáscsökkentő, regeneráló és nedvességmegkötő hatása miatt az ananász kézkrémekben is hasznos összetevő. Természetes bőrvilágosító hatása pedig segíthet kezünket is fiatalon tartani.
Illatmentes, dermokozmetikai termékek
A gyógyszertában vagy drogériákban is kapható dermokozmetikai kézkrémek általában kiváló választást jelentenek azok számára, akik érzékeny bőrrel rendelkeznek és nem kedvelik az illatanyagokat. Minimalista összetételüknek köszönhetően egyáltalán nem vagy csak kis mennyiségben tartalmaznak például illatanyagot, színezéket pedig egyáltalán nem, hogy az esetleges allergiás reakciókat is minimálisra csökkentsék. A legtöbb dermokozmetikai kézkrém olyan összetevőkre épít, mint az urea, a glicerin vagy a panthenol, amelyek segítenek a bőr víztartalmának megőrzésében, elősegítik a bőr regenerálódását, és csökkentik a gyulladást.
Tipp! | kézkrém
Extrém esetben a kézmaszkok használata is sokat javíthat az állapoton. Azonban arra figyeljünk, hogy ha amúgy is érzékeny a bőrünk vagy már sérült a kezünk (repedezett, ekcémás), a hámlasztó, savas készítményeket kerüljük el. Ezek csak rontanak a már kialakult helyzeten.
Otthon is készíthetünk kézmaszkot: krémezzük be vastagon a kezünket tápláló krémmel, majd erre a rétegre tegyünk vazelint. Utóbbi megakadályozza, hogy a nedvesség elpárologjon a bőrből. Húzzunk a kezünkre egy pamut kesztyűt vagy zoknit és legalább fél órán keresztül pihentessük így kezünket. Végül töröljük át a kezeket.
kézkrém
További cikkek: