Milyen esetekben javasolt pszichológushoz fordulni?

 

Milyen esetekben javasolt pszichológushoz fordulni?

 

1. Depresszió

Pszichológus segítségével hatékonyan feldolgozhatók és kezelhetők a lelki problémák, ezért nem véletlen, hogy a mai, pörgős és feszült társadalmunkban egyre többen fordulnak szakemberhez. Konkrétan milyen esetekben érdemes pszichológushoz fordulni? Alábbi cikkünkből kiderül!

Pszichológus

 

A depresszió népbetegség, és számos formában ölthet alakot a mindennapokban. Aki depresszióval küzd, úgy érzi, hogy nincs, ami előre vigye az életben, azaz nincs hajtóerő a napjaiban. Vannak, akik a munkába menekülnek a probléma elől, és vannak, akik szinte ki sem kelnek az ágyból. Érdemes azonban különbséget tenni a mindenkivel előforduló hangulatingadozások és a depresszió között: a depresszió huzamos ideig tart, és nem múlik el önmagától.

Sőt, létezik szezonális depresszió is, amely kifejezetten az őszi és téli hónapok beköszöntekor jelentkezik. Ilyenkor a rövidebb nappalok és a hosszabb éjszakák már önmagában rendkívül nyomasztók lehetnek, ha pedig lelki problémák is fennállnak, abban az esetben igencsak lehangoló lehet a kb. októbertől márciusig tartó időszak.

TIPP: Online pszichológus választásával kényelmesen, otthonról is részt vehetünk a terápián. Így soha nem kell hosszasan utazgatnunk, az időpontokat pedig rugalmasan egyeztethetjük a pszichológussal.

2. Önbizalomhiány

Önbizalomhiányt számtalan dolog okozhat. Akár a múltban kapott, gúnyos megjegyzések a testképre, akár a szülők által támasztott túl magas elvárások is önbizalomhiányhoz vezethetnek. Az önértékelési zavarok pedig spirálszerűen tehetnek tönkre egy életet, és porig rombolhatják az egészséges önképet.

Természetesen itt is a trauma feldolgozása a legfontosabb, amelyben a pszichológus nyújthat segítséget. Az önbizalomhiány mértékétől függően akár hónapok vagy évek is eltelhetnek, mire sikerül újra felépíteni az egészséges önbizalmat. Azonban mindenképpen megéri belevágni a terápiába, hiszen a lelki traumák leküzdésével szinte új emberként élhetjük tovább az életünket.

3. Életvezetési gondok

Rohanó világunkban ezernyi dolgot kell menedzselnünk, ez pedig minden egyes nap jelentős nyomást helyezhet ránk. Jól kell teljesítenünk a munkahelyen, megfelelően kell bánni a környezetünkkel, és el kell érni a kitűzött céljainkat. Az életvezetési gondokkal küzdők gyakran nem tudják, hogy mi is a következő lépés, illetve hogyan lehetne kezelni egy adott kihívást az életben.

A pszichológus segíthet rendszerezni a dolgainkat, és fontossági sorrendet állíthatunk fel a jövőbeli teendőket illetően. Ennek köszönhetően pedig tudatosan menedzselhetjük az életünket, és mindig pontosan tudni fogjuk, hogy mit kell tennünk holnap.

4. Szorongás

A szorongás természetes reakció, amikor váratlan vagy megterhelő élethelyzetek előtt állunk. Nemcsak lelki, hanem számos különböző fizikai tünettel is járhat, többek között az arc kipirulásával és izzadással, illetve szapora szívveréssel és az izomzat megfeszítésével. A viselkedésünk is jelentősen változhat, például a megszokott magabiztosságunk erősen romolhat, vagy ugyanazt a dolgot akár tízszer is ellenőrizhetjük, hogy megbizonyosodjunk arról, nem vétettünk-e benne hibát.

A pszichológus felkészíthet minket a közelgő kihívások megfelelő kezelésére, hogy minél gördülékenyebben vegyük az akadályokat. Így a jelenleg szorongást kiváltó élethelyzetek a jövőben már sokkal kisebb terhelést fognak jelenteni, és nem fogunk például nehéz, szorító érzést érezni a mellkasunkban egy közelgő állásinterjú vagy éppen munkába menet során.

5. Párkapcsolati krízis

Szinte mindegyik párkapcsolatban akadnak kisebb-nagyobb hullámvölgyek. Ha meg szeretnénk menteni a kapcsolatunkat, akár párterápia keretein belül is segítséget nyújthat a pszichológus. Ekkor közösen, nyugodt körülmények között beszélhetjük meg a sérelmeinket és problémáinkat, majd konkrét megoldásokat kereshetünk a zökkenőmentes és boldog jövő érdekében.

Ha úgy érezzük, hogy valami félrecsúszott a kapcsolatunkban, célszerű minél hamarabb megbeszélni a gondokat. Ugyanis ha túl sokat várunk, már olyan sérelmek keletkezhetnek, amelyekből valószínűleg nem lesz visszaút. Akár a házasságunk romlott meg, vagy egy frissebb párkapcsolatunk indult el a lejtőn, a pszichológus mindkét esetben segíthet.

6. Önismereti problémák

Gyakran a különböző belső és külső ingerek hatására megkérdőjelezzük, hogy jó szülők vagy éppen megfelelő munkatársak vagyunk-e. Azonban az is előfordulhat, hogy csupán szeretnénk jobban megismerni önmagunkat, és kideríteni, hogy miért kerülünk mindig hasonló helyzetekbe, illetve miért követjük el újra és újra ugyanazokat a hibákat.

Pszichológus segítségével valóban megismerhetjük önmagunkat, és számos rejtett tulajdonságunkra fény derülhet. A helyes énkép kialakítása mellett fejleszthetjük az asszertív kommunikációnkat is, hogy a jövőben végre igazán céltudatosak és magabiztosak legyünk még a kifejezetten nehéz szituációkban is.

Ha bármelyik probléma fennáll a fenti esetek közül, mindenképpen ajánlott pszichológus segítségét kérni. A terápia általában heti 1 órás beszélgetés formájában történik, és akár interneten keresztül, online pszichológus segítségével is történhet. Gyakran pedig már az első néhány alkalmat követően jelentős javulás tapasztalható. Ha lelki problémákkal küzdünk, ne bízzuk a véletlenre, hanem tegyük meg tudatosan az első lépést a kiegyensúlyozott mindennapok felé!

 

 

9 JEL, HOGY MÉRGEZŐ EMBERREL VAN DOLGOD

 

A hét témái

Otthoni hajápolás néhány egyszerű lépésben

Otthoni hajápolás néhány egyszerű lépésben Vajon Aranyhaj hányszor mos hajat egy héten, vagy milyen hajápolót használ, hogy olyan gyönyörű és erős a haja? Talán nem túlzás azt mondani, hogy minden nő olyan varázslatos hajkoronáról álmodik, mint a mesebeli hősnőknek...

9 dolog, ami inkább ciki, mint cuki egy felnőtt nő lakásában

9 dolog, ami inkább ciki, mint cuki egy felnőtt nő lakásában A felnőtté válás sokak számára nem könnyű, és hibába költöztünk már el hónapokkal, vagy akár évekkel ezelőtt a családi fészekből vannak olyan dolgok, amikhez ragaszkodunk. Hiába hisszük, hogy ezek a dolgok...

Hogyan válasszunk sport babakocsit? (Sport babakocsi)

A picik megszületése után egyszer csak elérkezik az az idő, amikor a nyak- és hátizomzat már elég fejlett és erős, ahhoz, hogy a baba önállóan üljön és tartsa a fejét. Ilyenkor kerül előtérbe a szülők életében a sport babakocsi használata. Igen ám, de hogyan válasszunk sport babakocsit? Erre a kérdésre adunk választ az alábbi cikk során.

Francia csoda: Nizzai tonhalsaláta

Francia csoda: Nizzai tonhalsaláta   Nizzai tonhalsaláta, Hozzávalók: 200 gr. burgonya 90 gr. francia ceruzabab 300 gr. paradicsom 3 db tojás 150 gr. paprika 20 gr. kígyóuborka 100 gr. salátakeverék 60 gr. olíva bogyó 50 ml olíva olaj 10 gr. fokhagyma 50 ml borecet...