Nagy kedvencek – a reborn babák
Mi másra is vágynának a gyerekek, mint egy játékokkal és kalandokkal teli gyerekszobára? A szülők pedig mindent megtesznek azért, hogy ezt meg is adják a kicsiknek, hiszen az ő boldogságuk a legfontosabb. Azonban a jól megválasztott játékok nem csupán a gyerek szórakozását biztosítják, de a fejlődésükben is nagy szerepet játszanak. Nem véletlen, hogy egyes játékok, mint például a lányoknak a babák, a fiúknak pedig az autópályák generációról generációra visszatérnek, és jelen vannak az apróságok játékos polcain. Cikkünkben mutatjuk, hogy milyen jelentős múltra tekint vissza a babázás, illetve miért érdemes a reborn babák választása.
A baba az egyik legősibb játék
Számtalan kutatás bizonyítja, hogy a játék egyidős az emberiséggel. Kr. e 3000 – 1500 között virágzó Indus-völgyi településeken apró sípok, állat formájú játékok maradványait is megtalálták. Mégis a legnépszerűbbnek a babákat mondhatjuk, melyek végignézve a történelmet szinte mindenhol jelen voltak és vannak a mai napig. Az ősi Egyiptomban már mozgatható végtagú babákkal játszottak a gyerekek, melyeknek még haj is került a fejükre. Ezek a játékok többnyire kőből, agyagból és fából készültek. De az ókori Görögországban, majd később a rómaiak körében is népszerű volt a babázás, viszont ők már viaszból és terrakottából készítették főként a játékszereket.
Miért jó, ha babázik a gyerek?
A pszichológusok alapvetően két csoportra osztják a játékokat: az egyik a funkcionális, a másik pedig a szerepjátékok. Még a funkcionális inkább fizikai szinten segíti a gyermek fejlődését, a szerepjátszásra alkalmas játékok szellemi szinten járulnak hozzá a megfelelő fejlődéshez. Abban pedig mind a pszichológusok, mind a családterapeuták egyetértenek, hogy a babázás egyértelműen hasznos a gyerek fejlődésére nézve, ugyanis hatással van a szociális, értelmi, érzelmi és nyelvi előrelépésére is.
Gyakran tapasztaljuk, hogy a gyerek önkéntelenül is beleáll a szerepbe és eljátssza szinte ugyanazt, ami vele is történik: beszél a babához, ahogy hozzá is beszél az édesanyja, próbálja nevelni, gondozni, etetni, fürdetni… Mindez hatalmas előrelépés a kognitív képességeinek fejlődésében. Később pedig a babázást komplett babaházak, bútorok, kisebb eszközök segítéségével tovább lehet vinni, és összetettebb szerepjátékokba belehelyezni a kicsit.
Milyen babát válasszunk a gyereknek?
A fából és viaszból készült babáktól a 19. századra eljutottunk odáig, hogy a játékbabák már azt is kimondták, hogy „mama”. Ma pedig ez már szinte alap elvárás, ahogy az is, hogy a lehető legjobban hasonlítson az igazi csecsemőkre a játékszer. A reborn babák tökéletes másai az igazi kisbabáknak és gyerekeknek, így annak ellenére, hogy a kicsiknek készül a felnőttek számára is élvezetes lesz a közös játék. Az élethű babák kapnak születési anyakönyvi kivonatot is, amellett, hogy az utolsó szál szempilláig teljesen olyanok, mint az igazi gyerekek.
A fiúk is babázhatnak?
Bár még mindig sokkal inkább a „lányos” játékok közé soroljuk a babázást, ennek ellenére a szakemberek nemtől függetlenül minden kisgyereknek ajánlják, hiszen, ahogy fentebb is írtunk, számos olyan képességet fejleszt, melyek jól jönnek a fiúknak és a lányoknak egyaránt. Fejleszti a kognitív képességeket, az érzelmi intelligenciát, empátiát vált ki, és kedvezően hat a szociális képességeikre. Utóbbi azért alakulhat így mert a babázás által a gyerekek megteremtik a saját kis társas világokat, ami egyedül játszva is hatékony azonban, ha együtt játsszanak a kicsik, nagyobb fejlődés figyelhető meg.
A babázás szerepe igen fontos minden gyermek életében, így a gyerekszoba berendezése során nem szabad figyelmen kívül hagynunk egy-két kedvenc beszerzését. Babát már egészen csecsemőkortól adhatunk a gyerek kezébe, persze érdemes arra figyelni, hogy minden életkorban annak megfelelő játékszerrel lepjük meg a csemeténket. Még babakorban elég egy plüss baba, addig óvodáskorban akár már a reborn babákkal is játszhat.