Nyaralni megy a gyerek: így vigyázhatunk rá távolról

Nyaralni megy a gyerek: így vigyázhatunk rá távolról

Amikor a mai szülők voltak gyerekek, még jóval körülményesebb volt megszervezni, hogy a nyaralásra, táborba indulókat a távolból is biztonságban lehessen tudni. Ma már viszont könnyű rákészülni erre az időszakra, ehhez adunk tippeket a cikkben.

Milyen is volt az ezredforduló előtt a nyári időszak a szülők számára, akik valamilyen táborba vagy egyéb nyaralásra küldték a gyerekeiket? Akkoriban sokaknál okozott gondot, hogyan bizonyosodjanak meg arról, hogy a néhány hétig távol lévő gyerekkel minden rendben van, nincs semmire szüksége, egészséges és a kapcsolattartás hiánya sem viseli meg. Ez volt a kötelezően feladott képeslapok időszaka („Kedves szüleim, remélem, levelem jó egészségben talál titeket, itt minden rendben, csak elfogyott a zsebpénz”), valamint az előre megbeszélt távolsági hívások kora („Kisfiam, szombat reggel nyolckor hívd a nullahat egy…”).

Ma már a mobiltechnológia és a bárhol elérhető internet minden ilyen problémát megold, a nagyobb gyerekek már készségszinten használják a telefonjukat és egyéb okoseszközeiket, de a kisebbek számára is sokféle módszer létezik a távoli kapcsolattartásra, távfelügyeletre.

Mobilt a gyereknek?

Arról mindenkinek más és más a véleménye, mikortól érdemes telefont adni a gyerekek kezébe, de az sokat elmond, hogy a legtöbb szülőnél már egy kisiskolás is pillanatok alatt megtanulja az okoseszközök egyes funkcióit és az online szolgáltatásokat. Egy nyaralás előtti időszak kiváló lehet arra, hogy megismertessük őket első mobiljukkal, megmutassuk a kapcsolattartáshoz szükséges legfontosabb funkciókat.

Emellett viszont érdemes időről időre átnézni azokat a családi beállításokat, amelyek a még tapasztalatlan, naiv fiatalokat megvédik az online világban. Mind iOS, mind pedig Android alatt a Beállítások alatt megtaláljuk a szülői felügyelet opcióit, amelyekkel például letilthatjuk az alkalmazásboltokból történő vásárlásokat, vagy korlátozhatjuk, kivel és mikor léphetnek kapcsolatba közösségi felületeken.

A telefon egyben kiváló eszköz arra is, hogy néha ránézzünk, hol tartózkodik épp a gyerek, hiszen az Apple és a Google is lehetővé teszi, hogy a készülékek helyzetét távolról ellenőrizzük. A legpontosabb eredményt akkor kapjuk, ha a megfigyelt telefon a mobilnetre vagy Wi-Fi hotspotra csatlakozik, de még akkor is közelítőleg megadja a helyzetet, ha a gyerek „lemegy a térképről”, ilyenkor a mobil adótornyok helyzete alapján kapjuk meg a készülék nagyjábóli helyét.

Fontos viszont, hogy ezekkel a beállításokkal és lehetőségekkel ne éljünk vissza. Az minden gyereknél más és más, hogy mennyire szeretnék magukat teljesen szabadnak érezni egy távollét során, és a szigorú kontrollt is lassan feloldhatjuk akkor, ha látjuk, hogy érti és megbízhatóan kezeli az online világ eszközeit.

Mit ellenőrizzünk indulás előtt? | így vigyázhatunk rá távolról

Ahhoz, hogy a mobilos és online kapcsolat bármikor rendelkezésünkre álljon, érdemes egy gyorslistán végigszaladni indulás előtt, és az alábbiakat bepakolni, valamint ellenőrizni:

  • A telefon legyen naprakész állapotban, frissítsük az appokat és a rendszert is szükség esetén.
  • Legyen kéznél töltő és a hozzá kapcsolódó kábel.
  • Jó, ha egy útitöltő is rendelkezésre áll, hogy nagyobb kirándulások közben se merüljön le a mobil. Egy ilyen töltő tulajdonképpen egy extra, külső akkumulátor, amelyet ugyanúgy feltölthetünk egy hosszabb kimozdulás előtt, mint magát a telefont, aztán később, ha maga a készülék merülni kezd, erről tölthetjük fel újra fali csatlakozó nélkül is.
  • Biztosítsuk, hogy a telefonon elegendő mobilinternet álljon rendelkezésre, ellenőrizzük az adatkeret állapotát. Ha esetleg a gyerek külföldre indul, azt is nézzük át, hogy az adott országban rendelkezésre áll-e az itthon érvényes adatkeret, vagy esetleg szükség van valamilyen extra előkészületre, például extra adatjegy vásárlására.
  • A kényelem és a szórakozás érdekében jól jöhet egy fülhallgató vagy egy kisebb Bluetooth-hangszóró, a fizikai biztonságot pedig egy strapabíró tok erősítheti
  • Nézzük meg a szükséges szülői felügyeleti beállításokat, valamint azt, hogy minden szükséges kontakt (telefonszám, chat-fiók) a gyerek rendelkezésére áll-e

Egyéb módok a távfelügyeletre és kapcsolattartásra

Ha esetleg a gyereket még túl fiatalnak vagy tapasztalatlannak ítéljük arra, hogy saját mobilt vigyen a nyaralásra.: Vásárolhatunk olyan okoskarperecet, amely távolról is követhető, esetleg vészjelzésre is alkalmas. Szintén egyre divatosabbak azok az apró nyomkövetők, amelyek nem nagyobbak mint egy kulcstartó, és bárhová könnyen felerősíthetőek – konkrétan a kulcstartóra, táskára, ruházatra. Ezeket böngészős felületen, az interneten keresztül követhetjük anélkül, hogy ezzel a gyereket zavarnánk.

Az pedig még mindig hasznos, ha indulás előtt begyűjtjük a szükséges extra információkat.: A szálláshely vagy a kísérő tanárok telefonszámát és egyéb elérhetőségeit, esetleg más, ismerős gyerekek kontaktjait. – Ezekkel sem kell visszaélni, de a biztonságérzetet mindenképp fokozza, ha többfelől kezdhetjük az érdeklődést, amikor a gyerek egy ideje nem jelentkezik. És itt lőnénk el egy ma már talán teljesen anakronisztikusnak számító tippet, ami végső esetben kifejezetten hasznos lehet.: Írjuk fel a telefonszámunkat és tegyük el a gyerek tárcájába, táskájába, esetleg győződjünk meg arról, hogy fejből is tudja a legfontosabb telefonszámokat. Igen, manapság, amikor egy telefon memóriájából egy pillanat alatt elővarázsolható bármilyen kontakt. – Ez idejétmúltnak tűnhet, de mi a helyzet akkor, ha meghibásodik vagy elvész a készülék?

A mobilokkal és egyéb okoseszközökkel valamint a mindenhol elérhető internettel tehát a távolból is biztonságban tudhatjuk a gyerekeinket. Ráadásul úgy, hogy ehhez nem kell feltétlenül naponta hívogatni őket. Elég az a tudat, hogy egyrészt ő is bármikor jelentkezhet, ha egy kis otthoni szóra vágyik. De mi is pár kattintással, csendben megbizonyosodhatunk arról, hogy tudjuk, merre jár.

 

 

További cikkek:

Hogyan használd az AirPods fülhallgatódat?

Ezért próbáld ki az ezüstkolloidot

Fotómontázs – Egyedi faliképek a legszebb emlékekből

Mikor milyen kézkrémet válassz?

A gondozók lelki egészségét is veszélyeztetheti az otthonápolás

A hét témái

Balerina cipő tavaszi ruhákhoz – melyik modellek illenek a képbe?

Balerina cipő tavaszi ruhákhoz – melyik modellek illenek a képbe?   Tavasszal sokan hatalmas megkönnyebbülés társaságában vesszük elő a könnyed, nőies ruhákat, amelyekben végre szabadabban mozoghatunk a kellemes időjárásnak köszönhetően. A ruhák kiválasztásánál...

Szerelem – tévedésből? Hogyan ismertem meg a férjem…

Szorongva vártam az idei nyarat. Márciusban utolsó facér barátnőm, Orsi is férjhez ment. Úgy tűnt, szabadságom alatt vagy otthon fogok ülni a könyveimmel körülbástyázva, vagy vidékre utazom a szüleimhez, és segítek nekik a kertművelésben. Hogy az élet mást is tartogathat számomra, álmomban sem gondoltam.

Hogyan kezdjük gördülékenyen a tanévet?

Hogyan kezdjük gördülékenyen a tanévet? A hosszú vakáció kaotikus időbeosztása után a szeptember gyermek és szülő számára egyaránt kihívásokkal teli időszak. Ugyanakkor az elkerülhetetlen változás remek lehetőséget tartogat az új, a család testi és szellemi fejlődését...

Mire vágyik a férfi?

Egy férfinak fontos a kaland, a férfias nagy tettek, a küzdelem, a vetélkedés, a győzelem íze. Egy férfi mindig győzni akar. El akar jutni a Holdra, fel akar fedezni új kontinenseket, nyerni akar csatákban, szörnyű kilométereket akar leküzdeni hófödte vadonokban, és...