Olasz pizza recept házilag
Olasz pizza recept házilag 4 fő részére, ami 2 nagy pizzát jelent!
Mi kell a jó pizzatészta elkészítéshez?
1. A pizzatészta kelt kenyértészta, így mindenképpen meleg, huzatmentesen helyen készüljön, és a hozzávalók is legyenek szobahőmérsékletűek, sosem hidegek, mert különben a tésztánk nem fog megkelni. A forró hozzávalók viszont tönkreteszik, megölik az élesztőgombákat, így ügyeljünk arra, hogy langyos alapanyagokkal dolgozzunk.
2. A pizzatésztához való lisztet – legjobb, ha finomlisztet és kenyérlisztet vegyesen használunk – szitáljuk át, mert így nagyobb térfogatú, levegősebb, puhább és lágyabb tésztát kapunk majd.
3. Az élesztőt a használat előtt legalább fél órával vegyük ki a hűtőből.
4. Folyadékként lehetőleg használjunk langyos tejet vagy tejfölt, így finomabb lesz. S egy jó hír: a sör is nagyon jó ízt ad neki, levegősebbé is teszi. Ha végképp nincs otthon egyik sem a felsoroltakból, akkor megteszi a langyos víz is.
5. A tésztát hagyjuk legalább kétszeresére megkelni, mielőtt formázni kezdenénk.
6. Csak előmelegített, forró sütőbe tegyük, különben összeesik.
7. Az adagokra osztott, megkelt tészta lefagyasztható, felhasználás előtt csak fel kell engedni, formázni, és mehet a sütőbe.
8. A tésztát dagaszthatjuk kenyérsütő gépben, elektromos robotgépben dagasztókarral, és kézzel is. Akkor jó a tészta, ha sima már a felülete, felvette az olajat, levegős.
9. A pizzatésztát ízlés szerint ízesíthetjük zöldfűszerekkel (rozmaring, oregano, bazsalikom, vagy fokhagymásan, pestósan stb.)
Hozzávalók:
- 2,5 dkg élesztő
- 0,5 kg finomliszt
- 0,5 kg rétesliszt
- 2,5 dl langyos víz
- csipet oregánó
- csipet bazsalikom
- 1,5 kávéskanál cukor
- 1 teáskanál só
- 2 gerezd fokhagyma
- Teáskanál olíva olaj
Elkészítés
Az élesztőt a langyos vízzel és a cukorral futtasd fel, ami kb. 0,5 órát vesz igénybe. (Persze nyáron kicsit kevesebb idő is elég.) A liszteket mérd ki egy nagyobb tálba, majd tedd bele a fűszereket, az olajat, az összetört fokhagymát, valamint a sót (a mennyiség nem szentírás, kinek-kinek ízlése szerint). Ha az élesztő megkelt, öntsd a liszthez, és gyúrd a lehető legkeményebbre. Nyugodtan használhatod erre a célra az asztal lapját. (Izé, mármint ne azzal csináld, hanem azon 🙂 Ha készen vagy a gyúrással, válaszd szét a tésztát adagokra. A kapott cipókat helyezd vissza az edénybe, és szórj a tetejére egy csipetnyi lisztet. Ezután takard le egy tiszta konyharuhával. Ha jól csináltál mindent, a tészta nagyjából fél óra alatt a kétszeresére fog dagadni. Ezután már csak a formázás és nyújtás van hátra. Figyelj arra, hogy a tepsit olajozd ki a művelet előtt, mert különben odaragadhat a tészta. Előmelegített, forró sütőbe süsd. Feltétnek bármilyen megoldás szóba jöhet.
Praktikák – Olasz Pizza recept házilag
Kezdeném mindjárt azzal, hogy kétféle pizza tészta létezik. A vékony és a vastag. Én a vastag tésztájú receptet közöltem azon egyszerű oknál fogva, hogy a másikat nem lehet jól házilag megsütni. Ez nem csak az én személyes véleményem és tapasztalatom, hanem olasz barátom, Lucio is ezt a nézetet vallja, aki amúgy két dologban a legjobb: pizza evés kéz nélkül, bekötött szemmel – ebben igazi művész. A másik pedig: neki van a legnagyobb Jovanotti CD gyűjteménye a világon 🙂
Az élesztő problematikája
Az élesztő vagy megkel, vagy nem. Nálam bevált recept, hogy az élesztőt csak olyan helyről veszem, ahol nem hűtik le túlságosan, ugyanis a hideg károsíthatja az élesztő gombákat.
A másik a víz, amiben felfuttatjuk. Tényleg legyen langyos, soha nem forró. Az élesztő élőlény, könyörgöm, ne öld meg! (Az más kérdés, hogy utána úgyis a gyomrunkban végzi majd a szerencsétlen.) A cukor viszont azért kell, mert elősegíti szaporodásukat.
További cikkek: