Oltás vagy nem oltás?

Oltás vagy nem oltás?

Erre egy átlagos esetben az lenne a válasz, hogy mindenki maga dönti el. Azonban a mai Covid-19 okozta helyzetben ez korántsem korrekt válasz. Nem szeretnénk állást foglalni oltás vagy nem oltás mellett, viszont mielőtt bárki döntene érdemes elgondolkodnia jó néhány dolgon. Ehhez a döntéshez az alábbiakban összeszedtünk tucatnyi olyan információt, ami segíthet a választ megtalálni.

Senki ne érezze rosszul magát attól, hogy egyáltalán ez kérdésként felmerül, hiszen a világ legtermészetesebb dolga, hogy félünk az oltástól. Egyik oldalról senki sem szereti, ha tűvel bökdösik, legyen az bármennyire is vékony, másfelől pedig igen csekély tapasztalatunk van a Covid oltások ügyében. Milliónyi kétely merül fel: hogy-hogy ilyen hamar elkészült ennyi féle oltás, vajon melyik „jó” nekem, tényleg hatásos bármelyik is?!

Hogyan működnek az oltások?

Képek forrása: pixabay.com, canva.com

Szervezetünk napi szinten millióféle kórokozóval találkozik, és veszi fel a harcot. Normális esetben ezekre a kórokozókra megvan a szervezet megfelelő immunválasza, azaz a test rendelkezik olyan antitestekkel, ami megvédi az egyént a megbetegedéstől. A probléma, akkor van, ha nincs a szervezetben az adott kórokozó elleni antitest. Jó esetben „gyorsan készít” ilyet a szervezetünk.

A joszo.hu cikke ezeket az antitesteket egy autószerelő műhelyben sorakozó villáskulcs készlethez hasonlítja, melyek minden darabja szinte ugyanolyan, mint a másik, de mégis pont annyira eltérnek egymástól, hogy mindegyik darab más problémára ad megoldást. Ha hiányzik a megfelelő méretű eszköz, akkor elő kell állítani ahhoz egyet, hogy megoldható legyen a probléma. Ez a szervezetünket nézve annyit jelent, hogy ha nincs meg az adott kórokozóval szembeni megfelelő antitest, akkor a testünk védtelen lesz a betegség ellen.

Általános esetben néhány nap betegség után a szervezetünk előállítja a hatékony védekezéshez szükséges antitestet és hamar felgyógyulunk a betegségből, a későbbiekben pedig, ha újra szembe jönne ugyanaz a vírus, már lesz miből dolgoznia a szervezetünknek. A probléma akkor van, ha valamilyen okból kifolyólag nem képes az antitest előállítására, ilyenkor komolyan lebetegedhetünk, de akár halálos végkimenetelű is lehet a történet. Az oltások segítenek a szervezetnek az antitest előállításában, általános esetben legyengített vagy élettelen kórokozókat tartalmaznak, ezzel megmutatva a szervezetnek, hogy mire számíthat, azaz fel tud készülni a valódi vírusra a gyengített verzió segítségével.

Tovább olvasáshoz kattints a következő oldal gombra!

A hét témái

Gyakori problémák intim szőrtelenítéskor

Gyakori problémák intim szőrtelenítéskor Ki ne vágyna mindig friss, sima és ápolt bőrre? Az intim szőrtelenítésnek is számos különböző technikája létezik, ha azonban hosszan tartó, problémamentes végeredményre vágysz, nem mindegy, melyiket választod. Ha te is...

Túlzott izzadástól a magabiztosságig: a hónalj botox kezelés segíthet Önnek

Túlzott izzadástól a magabiztosságig: a hónalj botox kezelés segíthet Önnek Ismerős az Ön számára az a helyzet, amikor már a gondosan kiválasztott, drágább dezodorok is gyakran alulmaradnak az erőteljes izzadással szemben? Az olyan tényezők, mint az érzelmi stressz, a...

„Párizsi szépség” sztároktól

"Párizsi szépség" sztároktól Párizsi szépség A francia nők híresek a bőrápolás iránti szeretetükről és a mindig tökéletes „párizsi” szépségükről. Rövid cikkünkben szereplő négy francia híresség megosztja velünk, mit találnak fontosnak a szépségápolásban, mire kell...

Tökéletes választás: Swarovski karkötők és charmok ünnepi alkalmakra

Több mint 125 éve elkápráztatják a világot a Swarovski által kristályüvegből készített ékszerek, amelyek minőségi kialakításuk, tisztaságuk …