Üres fészek szindróma | Mi az, és mit tehetünk ellene?
Kettőből három, majd négy főre duzzad a család, és sokszor folytatódik a sor öt, hat vagy akár hét főre is. Zsong az egész ház a vékonyka gyerek hangoktól, minden tele apró ujjlenyomatokkal, játékok hevernek szanaszét, és néha a boldogság közepén nem vágyunk másra szülőként csak félóra csendre. Majd, ahogy nőnek a gyerekek egyre kevesebb időt töltenek otthon, egyre kevesebb az igényük a szülői gondoskodásra, és eljön az, amikor a szülő a félóra csend helyett már csak néhány perc együttlétre vágyik.
Lehet, hogy ez így nem hangzik jól, de ez az élet rendje. A gyerekek felnőnek, és kirepülnek, önálló életet kezdenek, amit a szülő amellett, hogy büszke rájuk, mégis sokszor nehezen dolgozza fel, hogy kiürül a ház. Az üres fészek szindróma éppen erről szól – azt a szülői állapotot nevezzük így, amikor nehezen fogadja el az anya vagy az apa, vagy akár mindketten, hogy a kicsikéje felnőtt életbe kezd. Ez az állapot járhat enyhe hiányérzettel, de komoly veszteség-, gyászérzéssel is. Cikkünkben sorra vesszük, hogy mit lehet az üres fészek szindróma ellen tenni, akár megelőzni, és milyen esetben kell orvoshoz fordulni vele.
Az üres fészek szindróma tünetei
Képek forrása: canva.com
Mivel az üres fészek szindróma nem egy betegség, hanem egy állapot, így konkrét tünetekről nem beszélhetünk. Inkább hullámzó és értelmetlennek tűnő érzésekről, mint például a gyász, a magány, a szomorúság, a reménytelenség. Miután elköltöznek a gyerekek természetes, hogy van egyfajta letörtség a szülőkben, viszont, ha ez hosszabb ideig fennáll, könnyen fordulhat depresszióba a helyzet, így fontos, hogy felismerjük és kezeljük a problémát.
Tovább olvasáshoz kattints a következő oldal gombra!