10 jel, amiből tudhatod, hogy nárcisztikus emberrel van dolgod
Minden mehet a webre, majd jöhetnek a lájkok, a szívecskék, az elismerő kommentek – mindez pedig ideális teret ad a nárcisztikus embereknek arra, hogy ne csak magukat fényezzék, hanem külső megerősítést is kapjanak. A nárcisztikus személyiség fogalma Freud nevéhez fűződik, de a közösségi média hatására manapság sokkal inkább központi téma lett, mint valaha. Cikkünkben megnézzük, hogy mi jellemzi pontosan a nárcisztikus embereket, és mit tehetünk, ha egy ilyen egyénnel kell együttműködnünk.
Milyen a nárcisztikus ember?
Stephen Johnson pszichológus úgy véli, hogy „nárcisztikus az, aki korai sérülései következtében eltemeti saját valós önkifejezését, helyettesítve azt egy magasan fejlett, túlkompenzáló, hibás énnel”. Ez a felfogás tucatnyi jellemzőnek értelmet ad, azonban ez még nem könnyíti meg a nárcisztikus személlyel való együttműködést. Ugyanis ezek az emberek teljesen meg vannak arról győződve, hogy ők a világ közepe, és minden tárgy, élőlény, és amit tapasztalnak maguk körül az ő saját kiterjesztésük. Ami a személyek közti interakció esetén annyit tesz, hogy szinte soha nem fogják elfogadni, hogy neked más az érdeklődésed, a véleményed, vagy az ízlésed, mivel ők nem úgy gondolják nem tudják értelmezni, hogy te másként látod az adott dolgot.
A fájó az, hogy mindennek következtében ellenszenvet váltanak ki sokszor erőteljes viselkedésükkel, pedig nem direkt csinálják. Az egész mechanizmus gyökere az elfojtott negatív érzések, amik már egészen gyerekkortól kísérhetik az illetőt. A tökéletesség, és a homályos környezet felismerés egy védelmi reakció, amivel még saját maguk elől is próbálják elrejteni a sebzett, sokszor önbizalomhiányos énjüket.
Tovább olvasáshoz kattints a következő oldal gombra!