Masszázs és terhesség. Helyes – e masszázsra menni, ha állapotos?

Masszázs és terhesség. Helyes – e masszázsra menni, ha állapotos?

A terhességet áldott állapotnak is nevezik. Nem véletlenül. Ez az állapot csodálatos időszakot jelent sok nő életében. A babavárás izgalmas korszak, főleg, ha az első gyermek érkezéséről van szó. Nagyon sok feladat áll a szülők előtt, az első gyermek érkezésekor, hiszen be kell szerezni a babaholmikat, be kell rendezni az újszülött szobáját, majd a gyermek születését követően, az anya és az apa szerepet is meg kell tanulni. A terhesség kilenc hónapja egy hihetetlen lenyűgöző korszak, amelyre sokan melegséggel gondolnak a szívükben. Igaz, hogy azt állítják még az orvosok is, hogy a terhesség nem betegség, azonban olyan sok testi és lelki változás zajlik a kismamában, amelyek nem csak kellemes élményeket tartogatnak, de bizony kisebb-nagyobb fájdalmakat és egészségügyi gondokat is a felszínre hozhatnak. A szülés előtti masszázs azonban nagyon sok előnnyel jár, bár jelentősen eltér a hagyományos masszázstól. Cikkünkben arról írunk, hogy mehetünk – e masszázsra áldott állapotban?

Biztonságos a terhességi masszázs?

A terhesség tehát nem csak pozitív élményeket és izgalmakat ígér, hanem fizikai fájdalmakat is okozhat, nem beszélve az érzelmi stresszről, hiszen a kismamának lehetnek félelmei, aggodalmai, amelyek teljesen természetes velejárói a terhességnek. Azonban mind a testi problémákat, mind pedig a lélekre nehezedő stresszt is lehet enyhíteni, mégpedig a terhességi masszázzsal. A legtöbb kismama a hát és derék fájdalomra, hangulatingadozásra és a nagy hasra panaszkodik, ami sokféle tevékenység elvégzését teszi lehetetlenné. Sok áldott állapotban lévő nő nem igazán tudja, hogy megengedett – e masszíroztatni a terhesség idején. Ez sok mindentől függ. Vannak olyan masszázs terapeuták és szülészek, akik az első trimeszterben nem javasolják a relaxációnak ezt a formáját, a második és a harmadik trimeszterben viszont igen. Az, hogy kinek „engedélyezett” ebben az időszakban a masszázs, attól is függ, hogy milyen a terhesség folyamata, küzd – e a kismama valamilyen betegséggel, illetve a kezelőorvos javasolja – e a masszázst, vagy sem.

Még abban az esetben is, ha a szakorvos rábólint a masszázsra, sokan a megnövekedett pocak és a testsúly miatt sem nagyon merik felkeresni a masszázsszalont, pedig el kell hinnünk, hogy a szalonokban lévő masszázságyak erősek, stabilak és olyan masszázságyakkal is találkozhatunk, mint például összecsukható, elektromos és stabil masszázságy. A stabil vagy fix masszázságyak csúszásgátló lábakkal, kényelmes kárpitozással rendelkeznek, tehátnagyfokú kényelmet biztosítanak még a kismama számára is. A masszázságyak magasságát be lehet állítani, össze is lehet csukni és kellemes formatervezéssel készülnek.

A terhességi masszázs néhány előnye

A terhességi masszázs pozitívan hat a keringésre. Hatására a nyirokrendszeren keresztül eltávolítható a szervezetből a salakanyag és a felesleges folyadék. A rendszeres masszázs csökkenti a lábak, a hát és a derék fájdalmát. A megnövekedett testsúly duzzanatot, ödémát alakíthat ki a lábakban, azonban a masszázs segítségével csökken az ödéma, mivel fokozódik a vérkeringés és ennek következményeként több oxigén jut a szövetekbe.

A masszázs során csökken a stressz hormon szintje, ellenben a melatonin hormon szintje megnövekszik. Ez azt eredményezi, hogy a kismama kevésbé lesz ideges, szorongó, ezzel szemben nagyon jól tud majd aludni. Amennyiben a hormonok egyensúlyba kerülnek a várandós nő szervezetében, úgy fokozódhat a teljesítménye, energiaszintje és csökken az újszülött alacsony születési súlyának kockázata.

A terhességi masszázs általában oldalsó fekvésben történik, mivel így csökken a méhszalagok terhelődése, illetve a medencére és a gerincre is kisebb teher hárul. A terhességi masszázs a szülés utáni gyorsabb felépülést és regenerálódást is segíti.

Szülés után is hasznos a masszázsterápia?

A kérdésre határozottan igen a válasz. A szülés utáni testi, lelki regenerálódásban lehet a masszázs a kismamák segítségére. Hiszen a szülést követően is van esély a depresszió kialakulására, amelyet a masszázzsal meg lehet akadályozni. A masszázs hatására csökken a stresszhormonok szintje, viszont megnövekszik a dopaminszint, ami a boldogság kialakulásáért felelős hormon. A masszázs a nyugodt alvást is biztosítja, ami nagyon lényeges, hiszen, ha a kismama kialvatlan és feszült, azt az újszülött is megérzi.

A kismamák sokféle masszázsterápia közül választhatnak, az egyik ilyen kiváló masszázstípus a köpölyözés. A köpölyözés olyan hagyományos kezelési módszer, amely segít visszaállítani az inak, az izmok és a lágy szövetek funkcióját. Természetesen más pozitív hatásai is vannak, mint például a szövetek megnövekedett tápanyag ellátottsága. Mindemellett pozitívan hat a központi idegrendszerre, csökkenti az ödémát és növeli a szervezet hidratáltságát. A masszázsterapeuta a köpölyözők széles skáláját ismeri. A kezelés során előkerülhet a gumiból, a szilikonból és az üvegből készült köpölyöző is.

Nem csak a köpölyözők, hanem a masszázsolajak is megtalálhatók a masszőrök felszerelésében. Az olajos masszázs javítja a vérkeringést, elősegíti a méreganyagok szervezetből történő kiürítését, javítja a rugalmasságot, támogatja a jobb alvást, fokozza az immunitást és csökkenti a depresszió és a szorongás kialakulásának esélyét. A masszőr olajmelegítőt is használhat, amikor az emberi test hőmérsékleténél melegebb olajat alkalmaz a masszírozás során. Az izmok így gyorsabban felmelegednek, ellazulnak és az olaj hatóanyagai gyorsabban felszívódnak a szövetekbe. Így a masszázs is sokkal hatékonyabbá válik.

 

Ha szeretnél még több érdekes cikket olvasni Baba-Mama témában, akkor kattints ide!

A hét témái

12 tipp napégés ellen, hogy néhány nap alatt újra szép legyen a bőröd

12 tipp napégés ellen, hogy néhány nap alatt újra szép legyen a bőröd Sokszor észre sem vesszük, mekkora ereje van a napnak, csak akkor tűnik fel, hogy leégtünk, amikor már hazafelé tartunk a strandról. Persze nem csak a vízparton sérülhet a bőrünk, gyakori, hogy az...

Terhesség első jelei

Terhesség első jelei   Vajon mik a terhesség első jelei? A terhesség első jelei egyértelműen árulkodóak.  De vajon akkor is felismerjük a várandósság jeleit.  Ha készületlenül ér bennünket, ha már egy ideje álmodunk róla, egy nőnek a terhesség jeleire mindig oda...

3 híresség, aki jobban néz ki néhány plusz kilóval

3 híresség, aki jobban néz ki néhány plusz kilóval Gyakran előfordul, hogy a hírességeknek egy-egy szerep, koncert, vagy divatbemutató kedvéért drasztikus fogyásba kell kezdeniük, vagy egyszerűen csak az életmódjuk, vagy akár egy tragédia miatt fogynak le. Íme 6...

Az érzékeny bőr és az epilálás útvesztői: Hogyan válasszuk ki az ideális eszközt?

Az érzékeny bőr és az epilálás útvesztői: Hogyan válasszuk ki az ideális eszközt?   Mielőtt belemerülnénk az epilálás finomságaiba, ismerjük meg az érzékeny bőrrel járó kihívásokat. Az érzékeny bőr gyakran reagál éles fájdalommal, bőrpírral vagy apró kiütésekkel...