Állandó hasfájás gyötör? Ez lehet a hátterében

Állandó hasfájás gyötör? Ez lehet a hátterében

Biztosan hallottad már te is, hogy a gyomrodra megy a stressz, vagy nem tudsz dolgokat megemészteni. Ezek nem csupán szóbeszédek, valóban hatással van a gyomrunkra a lelkiállapotunk. Az állandó hasfájás napokat, heteket tehet tönkre, és közben ötletünk sincs arról, hogy mi lehet az oka. A hasfájás mellett haspuffadás, és hasmenés is jelentkezhet, olykor akár hányinger is – ezek mind lehetnek stressz okozta tünetek, és hiába próbáljuk összeszedni, hogy mit ettünk az elmúlt órákban, vagy napokban, ami árthatott a gyomrunknak, nem ez lesz a hasfájásra a megoldás.

Miért okozhat a stressz hasfájást?

Kép: canva.com

A stressz a kihívásokra, váratlan helyzetekre adott reakciója a szervezetünknek – egy természetes folyamat, ami sajnos igénybe veheti a szervezetünket, főként, ha nemcsak egy-egy vizsgadrukkról, állásinterjúról vagy első randiról van szó, hanem a mindennapjaink részévé válik a feszült állapot. Annak ellenére, hogy sok feladatunk áttevődött az online térbe szinte mindig rohanunk, teljesíteni akarunk és nem hagyunk időt magunknak a pihenésre. Ezek mind olyan stresszfaktorok, amik könnyen testi tünetekhez vezetnek.

A stressz négy fő típusra bontható

  • Nyomás: ha szorít valamilyen fontos feladat határideje, vagy közeleg a vizsga, amire már nincs időnk tovább tanulni. Bármilyen időkorlát okozta stressz idesorolható.
  • Frusztráció: a frusztrációs stressz főként, akkor jelentkezik, ha nem érezzük magunkat elég jónak, elég hatékonynak.
  • Konfliktus: a konfliktus okozta stressz is igen sokrétű lehet, hiszen az élet bármelyik területén ütközhetünk érdekellentétbe vagy véleménykülönbségekbe.

A negyedik típusba pedig olyan komplex érzelmek sorolhatók, mint a düh, a félelem, és a szorongás. És bár a stressz bármelyik típusát is nézzük nem nevezhetjük betegségnek, viszont komoly lelki és testi problémák meleg ágya lehet.

Tovább olvasáshoz kattints a következő oldal gombra!

A hét témái

Ennyi lesz a minimálbér 2022-ben

Nagyot nő 2022-től a minimálbér összege, és a garantált bérminimum is magasabb lesz. De vajon mennyi kerül pontosan a számlára?

Rajzfilmhősök, akik a valóságban is léteznek

Rajzfilmhősök, akik a valóságban is léteznek Mi (ki) volt előbb, a mesefigura vagy a hús-vér ember? Elképesztő a hasonlóság ezek között a mesehősök és az alteregóik között. Ugyan azt nem tudjuk, hogy mindez a véletlen műve vagy van egy aprócska csíny a sztori mögött,...

A cékla jótékony hatása – Bíborvörös csoda

A cékla jótékony hatása - Bíborvörös csoda Sokan nem tudják, de a cékla az egyik legkiválóbb vitaminforrás az év hűvösebb időszakában. A cékla nem csak a rák megelőzésében segíthet, hanem a magas vérnyomásra, illetve az állóképességre is kedvezően hat. Cikkünkből...

A helyes sebkezelés lépései, ha megtörténne a baj

A helyes sebkezelés lépései, ha megtörténne a baj Hogyan válasszunk sebkezelő szert magunknak és gyermekeinknek? Melyek a helyes sebkezelés lépései? Összeszedtük a legfontosabb információkat cikkünkben. Nem kell kifejezetten balesetveszélyes környezetben lennünk...